Śledź nas na:



Ustanie stosunku pracy

Umowa o pracę na czas niekreślony - okresy wypowiedzenie są uzależnione od stażu pracy pracownika w danym zakładzie pracy. Im dłuższy staż pracy tym dłuższe wypowiedzenie. Jeżeli pracownik świadczy pracę w danym zakładzie pracy w czasie krótszym niż 6 miesięcy to okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie. Jeżeli dłużej niż 6 miesięcy to jego okres wypowiedzenia wynosi 1 miesiąc. Dłużej niż 3 lata - 3 miesiące okresu wypowiedzenia.

Okres wypowiedzenia kończy się zawsze 30 każdego miesiąca.

Reguła: od obliczania okresu wypowiedzenia nie liczy się miesiąca wpłynięcie oświadczenia woli- wypowiedzenia.

Przejście zakładu na inną osobę - art. 23 KP, np. publiczna jednostka staje się prywatna nie zmienia się okres wypowiedzenia.

Wypowiedzenie umowy na czas określony powinno zawierać przyczynę uzasadniająca wypowiedzenie o pracę.

W przypadku wypowiedzenia umowy na czas określony - przyczyna wypowiedzenia nie musi być podana w wypowiedzeniu.

Podstawą wypowiedzenia o pracę może by tylko uzasadniona przyczyna. Uzasadnienie powinno być podyktowane obiektywną przesłanką. Kodeks pracy nie zawiera katalogu przyczyn, które upoważniają pracodawcę do zwolnienia. Przyczyny uzasadnione zostawiono praktyce.

Przesłanki:

Nienależyte wykonywanie obowiązków pracowniczych (do rozwiązania stosunku pracy za wypowiedzeniem nie są potrzebne nadzwyczajne okoliczności. Pracodawca ma prawo swobodnego doboru pracowników. Przyczyna misi być konkretna, a nie tylko uzasadniona.

To co jest przyczyną zwolnienia musi być „świeże":

  • utrata zaufania

  • częste, krótkotrwałe zwolnienia lekarskie

  • pracownik jest tylko dobry, a nie najlepszy

Jeżeli w wypowiedzeniu nie wskaże się powodu zwolnienia, nie można go podać później w sądzie.

W pierwszym wypowiedzeniu może być podane kilka przyczyn zwolnienia.

Tryb konsultacji związkowych - pracodawca zanim wręczy wypowiedzenie powinien powiadomić o swoim zamiarze zakładową organizację związkową (jeśli taka istnieje). Ten obowiązek dotyczy przypadku, gdy pracownik jest członkiem organizacji związkowej albo w sytuacji, gdy pracownik zwrócił się do związku z prośbą o obronę. Związek ma 5 dni na złożenie do pracodawcy umotywowanego zastrzeżenia. Po tym terminie pracodawca może wręczyć oświadczenie woli o zwolnieniu. Jeśli pracodawca pominie ten etap to zwolnienie jest wadliwe, ale ważne.

Pracodawca musi mieć listę pracowników niezrzeszonych i członków związku, oraz niezrzeszonych ale bronionych przez związek.

Nie można wręczyć pracownikowi wypowiedzenia gdy:

  • jest na urlopie wypoczynkowym

  • jest na zwolnieniu lekarskim

  • osobie której brakuje mniej niż 4 lat do emerytury ( art. 39)

 



Zobacz także