Śledź nas na:



Ustanie stosunku pracy

Wypowiedzenie zmieniające

Gdy Pracodawca nie zamierza zwolnić pracownika z pracy lecz jedynie zmierza do zmiany warunków pracy i płacy np. zmiana stanowiska, warunków płacy.

Jeśli pracownik odmówi przyjęcia nowych warunków pracy i płacy to umowa o pracę ulega rozwiązaniu.

Do upływu połowy czasu wypowiedzenia pracownik może złożyć oświadczenie woli, iż nie zgadza się na nowe warunki.

Jeśli nie złoży oświadczenia to oznacza, że taka osobę traktujemy tak jakby nowe warunki przyjęła.

Pracownik, który nie złożył oświadczenia woli, ale nie chce takich warunków to może zaskarżyć je do sądu.

Na złożenie odwołania pracownik na 7 dni, w Sądzie właściwym ze względu na siedzibę pracodawcy albo do sądu właściwego miejsca wykonywania pracy.

Składamy powództwo do sądu rejonowego. Do 50 tysięcy - powództwo nie płaci za koszty sądowe.

 

Pracownik może domagać się dwóch roszczeń:

  1. uznanie wypowiedzenia umowy za bezskuteczne - jeżeli sąd uzna wypowiedzenie za bezskuteczne to tego wypowiedzenia nie było.

  2. odszkodowania, gdy nie chce wrócić do danej pracy. Umowa ulega rozwiązaniu, ale z powodu nieskuteczności wypowiedzenia pracownik dostaje odszkodowanie. Wysokość odszkodowania ustala KP. Odszkodowanie nie jest wyższe niż kwota uzyskana w okresie wypowiedzenia.

Jeżeli wypowiedzenie zdąży wygasnąć zanim Sąd orzecze, to wtedy występuje roszczenie o przywrócenie do pracy.

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia

1. Wypowiedzenie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika

Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę z winy pracownika w następujących przypadkach:

  • w razie ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych (kodeks pracy nie wymienia tych przyczyn - okoliczności, jakie zachowanie można traktować jako ciężkie naruszenie). Sankcje wynikające z art. 52 Kodeksu Pracy są wtedy, gdy występują dwa przymiotniki: ciężki i podstawowy. Samo naruszenie nie kwalifikuje się do takiego zwolnienia. Musi to być ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków.

  • rozwiązanie w przypadku popełnienia przestępstwa, które uniemożliwia sprawowanie obowiązków pracowniczych. Jeżeli przestępstwo jest stwierdzone prawomocnym wyrokiem albo jest oczywiste. Przestępstwo musi być związane z pracą, aby można było zwolnić pracownika.

  • zawiniona utrata uprawnień - koniecznych do wykonywania pracy.

2. Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia bez winy pracownika

Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę w tym trybie, jeśli pracownik jest trwale niezdolny do pracy z powodu choroby. Przez 33 dni choroby pracownika pracodawca płaci pracownikowi. Potem pracownik otrzymuje zasiłek chorobowy przez okres 6 miesięcy. Jeśli nadal jest niezdolny do pracy może ubiegać się o świadczenia rehabilitacyjne przez 3 miesiące. Jeżeli nadal nie może pracować to pracodawca może go zwolnić bez wypowiedzenia.

Jeżeli w czasie 270 dni, lekarz stwierdzi, że pracownik nie nadaje się do pracy to może ubiegać się o rentę i dostanie odprawę rentową.

Jeżeli po tym czasie 270 dni może przystąpić do pracy i dostanie od lekarza pracy odpowiednie zaświadczenie to pracodawca nie może go zwolnić.

Usprawiedliwiona nieobecność dłuższa niż 1 miesiąc:

W przypadku rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia, umowa rozwiązuje się natychmiast po doręczeniu wypowiedzenia pracownikowi. Nie chroni pracownika urlop wypoczynkowy czy zwolnienie lekarskie. W przypadku istnienia w zakładzie pracy związków zawodowych - pracodawca musi ustalić to ze związkami. Związek ma na odpowiedź 3 dni.

Pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia:

  1. bez winy pracodawcy - w przypadku, gdy otrzyma zaświadczenie lekarskie zabraniające wykonywania zawodu, stwierdzające szkodliwy wpływ na zdrowie pracownika. Jeżeli pracodawca nie może zaproponować innego stanowiska to pracownik może się zwolnić.

  2. z winny pracodawcy - gdy pracodawca dopuścił się naruszenia podstawowych obowiązków pracodawcy wobec pracownika (art. 55) np.: nie płaci wynagrodzenia, mobbing, molestowanie, dyskryminacja.

Pracownik musi przy tym rozwiązaniu podać przyczynę.

Jeżeli pracodawca nie płaci pracownikowi pensji. Pracownik może zwolnić się z pracy bez wypowiedzenia, a pracodawca musi wypłacić pracownikowi odszkodowanie jak za okres wypowiedzenia.

Jeżeli uzasadnienie pracownika jest bezpodstawne to pracodawca ma prawo żądać odszkodowania.

Jeżeli wystąpi zwolnienie bez wypowiedzenia to pracownik może w ciągu 14 dni podać powództwo i żądać dwóch rzeczy:

  • przywrócenia do pracy (reaktywowanie umowy)

  • odszkodowania.

 

 



Zobacz także